Sabancı Üniversitesi 22. dönem lisans ve 25. dönem lisansüstü mezunlarını verdi

Sabancı Üniversitesi 22 dönem lisans ve 25 dönem lisansüstü mezuniyet töreni, Tuzla kampüsünde düzenlendi Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı törende yaptığı konuşmada “Cumhuriyetimizin yeni yüzyılında başta siz gençler olmak üzere hepimize düşen görev, daha iyi bir gelecek idealiyle, bilimin ışığında ilerlemeyi sürdürmektir Karşılaştığınız koşullar ne kadar zor olsa da, ne kadar zor zamanlardan geçiyor olsanız da her zaman insan hakları, hukukun üstünlüğü, eşitlik ve barıştan yana olmalısınız” şeklinde konuştu

GÜNDEM 30.06.2024, 12:03
11
Sabancı Üniversitesi 22. dönem lisans ve 25. dönem lisansüstü mezunlarını verdi

Sabancı Üniversitesi 22. dönem lisans ve 25. dönem lisansüstü mezuniyet töreni, Tuzla kampüsünde düzenlendi. Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı törende yaptığı konuşmada “Cumhuriyetimizin yeni yüzyılında başta siz gençler olmak üzere hepimize düşen görev, daha iyi bir gelecek idealiyle, bilimin ışığında ilerlemeyi sürdürmektir. Karşılaştığınız koşullar ne kadar zor olsa da, ne kadar zor zamanlardan geçiyor olsanız da her zaman insan hakları, hukukun üstünlüğü, eşitlik ve barıştan yana olmalısınız” şeklinde konuştu.İSTANBUL (İGFA) - Sabancı Üniversitesi’nin 22. dönem lisans ve 25. dönem lisansüstü mezuniyet töreni, üniversitenin Tuzla kampüsünde gerçekleştirildi. Mühendislik ve Doğa Bilimleri, Sanat ve Sosyal Bilimler ile Yönetim Bilimleri Fakültelerinden toplam 977 öğrencinin mezun olduğu törene, Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Leblebici, öğretim üyeleri ve mezun olan öğrencilerin aileleri katıldı.

Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, mezunlara yönelik konuşmasında geçen yıl yapay zeka tarafından hazırlanan konuşmasını hatırlatarak şöyle devam etti;

“Bu sene de yapay zekaya “Mezuniyet konuşmasında gençlere neler tavsiye etmeliyim?” diye sorduk. Çok uzun bir liste ile karşılaştım. Bunlardan 1-2 tanesini seçtim, bana göre önemli bulduğum bazı cevapları sizlerle paylaşmak istiyorum. Dünyamız, hepinizin de bildiği gibi büyük bir dönüşüm içerisinde, dijitalleşiyor ve bu dönüşüm, tüm ihtiyaçları köklü bir şekilde değiştiriyor. Yapay zeka, büyük veri, otomasyon gibi teknolojiler, iş dünyasında devrim yaratıyor. Sabancı Üniversitesi mezunları olarak kazandığınız disiplinler arası düşünme yeteneğiniz, kısır döngülerden uzaklaşmanıza ve daha kapsamlı, yaratıcı çözümler geliştirmenize olanak sağlıyor. Bunun için her zaman bilimsel verilere dayalı kararlar alın, veriye dayalı düşünme alışkanlığınızı sürdürün ve araştırma yapmaktan çekinmeyin. Teknolojinin getirdiği fırsatları en iyi şekilde değerlendirirken, olası tehditlere karşı da hazırlıklı olmalısınız. Yapay zekanın etik kullanımı, veri gizliliği ve siber güvenlik konularında duyarlı olun.”

 Bilimin ışığında ilerlemeyi sürdürün

Güler Sabancı, yeni mezunlara seslendiği konuşmasında farklı bir dünyaya ve yeni bir hayata geçiş yaptıklarını belirterek “Çoklu krizler ve savaşların olduğu böyle bir ortamda başarılı olabilmek için gerekli tüm bilgi ve donanıma sahipsiniz. Uzun ömrünüzde, birçok geçişler yaşayacaksınız. Hayatınız boyunca bu geçişleri başarılı kılmanızın yolu; bilimin gücünden ve öncülüğünden ayrılmamak, değişime, öğrenmeye açık olmak, esnek olmak, çözüm odaklı olmaktan geçiyor” dedi.

Eski dönem mezunların uluslararası anlamda büyük başarılara imza attığını da sözlerine ekleyen Sabancı, “Sizlerin de diğer tüm Sabancı Üniversitesi mezunları gibi ileride büyük başarılara imza atacağınıza eminim. Cumhuriyetimizin yeni yüzyılında başta siz gençler olmak üzere hepimize düşen görev, daha iyi bir gelecek idealiyle, bilimin ışığında ilerlemeyi sürdürmektir. Bir de unutmayın en sıkıntılı zamanlarda, en zor kararlarda daima evrensel değerler yolunuza ışık olacaktır: İnsan hakları, hukukun üstünlüğü, eşitlik ve barıştan yana olmalısınız.”

Hedefimiz dünyanın önde gelen araştırma üniversitelerinden biri olmak

Güler Sabancı, üniversitenin Onursal Başkanı Merhum Sakıp Sabancı’yı büyük sevgi ve saygıyla andığını sözlerine ekleyerek konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Bu yıl, aramızdan ayrılışının 20’nci yılı. O’nu her zaman fikirleriyle yaşatmaya devam edeceğiz. Sakıp Bey, üniversitemizin 1999 yılındaki açılışında ‘Geç kaldık, ama bunu avantaja çevireceğiz. En son teknolojiler ve en ileri düşüncelerle eğitim konusunda iddialı bir üniversite yapacağız’ demişti. Bugün 25 yaşında, genç ancak son derece tecrübeli bir kurumuz. Geldiğimiz noktada 11 binden fazla lisans mezunumuz var. Yüksek lisans ve doktora mezunlarımızın sayısı 6 binin üzerinde. Ülkemizde akademi ve sanayi iş birliklerinin en iyi örneklerini hayata geçirmiş bir kurum olarak şimdiye kadar 2 binden fazla proje gerçekleştirdik. Üniversite olarak kırka yakın startupa yatırım yaptık. Gerek eğitim anlayışımız, gerekse üniversite yapılanmamız ile akademik ve bilimsel araştırma alanında da Türkiye’de her zaman öncü, örnek ve yenilikçi olduk. Sabancı Üniversitesi, dünyanın önde gelen araştırma üniversitelerinden biri olma hedefiyle başarılarını her dönem daha da artırıyor.”

İlk 1000’den aldığımız öğrenci sayısı katlanarak artıyor

Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Leblebici mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada; “Her sene Türkiye'nin dört bir köşesinde yetişen en başarılı öğrencileri Sabancı Üniversitesi'nin sıralarında görmek, bize büyük bir mutluluk ve gurur veriyor. Üniversite sınav sonuçlarına göre ilk 1000'den aldığımız öğrenci sayısını, 5 sene içinde 2 kattan fazla arttırmayı başardık. Yeni kayıt yapan öğrencilerimizin yüzde 50'sinden fazlası ilk 20 binden, yüzde 90'ından fazlası ise ilk 100 binden geliyor. Kız öğrenci oranımızın yüzde 40'a ulaştığını bilmek ise, bizim bu gururumuzu daha da arttırıyor.

Yeni veri bilimi ve analitiği programı alanında çığır açacak bir adım olacak

Buna ek olarak, önümüzdeki seneden itibaren lisans öğrencilerimize Veri Bilimi ve Analitiği adı altında yepyeni, tamamen fakülteler arası ve disiplinlerarası bir program seçeneği de sunmaya başlayacağız. Özellikle büyük veri ve yapay zeka teknolojilerinin yönetim bilimleri, finans, sosyal bilimler, iktisat, ve psikoloji gibi alanlara uygulanmasına odaklanacak olan bu yeni programımızın, alanında çığır açacak bir adım olacağını öngörüyoruz.

Mezunlarımızın yüzde 97'si diplomalarını alır almaz iş buluyor

Leblebici sözlerine şu şekilde devam etti; “Mezunlarımızın yüzde 97'sinin diplomalarını alır almaz tercih ettikleri sektörlerde iş hayatına atıldıklarını ya da diledikleri ülkede lisans üstü eğitimlerine devam edebildiklerini memnuniyetle izliyoruz. Sabancı Üniversitesi mezunlarının yüzde 23'ünden fazlası, bugün yurt dışında, dünyanın çeşitli ülkelerinde, en önde gelen şirketlerde ve kuruluşlarda, başarılı çalışmalarını sürdürüyorlar. Sabancı Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra kendi işlerini kuran, dünya çapında başarılara imza atan, bilim ve sanat dünyasının en ön sıralarında yer alan mezunlarımızla gurur duyuyoruz.

Uluslararası sıralamalarda araştırma kalitesi alanında yükselişimiz sürüyor

Hedefimiz, sadece Türkiye'nin en iyisi olmak değil, tüm dünyada tanınan ve takdir edilen gerçek bir araştırma üniversitesine dönüşmektir. Uluslararası değerlendirme kuruluşlarının sağladığı bağımsız verilere göre, örneğin araştırma kalitesi alanında artık Viyana Teknik Üniversitesi ve Stuttgart Üniversitesi'nin önüne geçmiş olduğumuzu gururla söyleyebiliriz. Benzer şekilde, uluslararası görünürlük alanında Milano Teknik Üniversitesi, Torino Teknik Üniversitesi ve Stuttgart'ın önünde yer alıyoruz. Bu sonuçlar, Sabancı Üniversitesi olarak kendimize koyduğumuz iddialı hedeflerin amacına ulaşmaya başladığının göstergesidir. Halihazırda yürümekte olan araştırma projelerimizin desteklenmesi için 60 Milyon dolara yakın aktif proje bütçesine sahip olmamız da bize güç katıyor. Yurt dışındaki önde gelen üniversitelerle, Stanford, Cambridge, Imperial College, Edinburgh, EPFL, Singapur Nanyang, Leuven ve Torino gibi köklü kuruluşlarla araştırma alanında güçlü iş birlikleri oluşturuyoruz. Geçtiğimiz aylarda, dünyanın önde gelen 25 üniversitesinin Venedik'te oluşturduğu Venice International University konsorsiyumuna da davet edildik ve bu birliğe asil üye olarak dahil olduk.”

Törende fakülte birincilerine, Mütevelli Heyeti Onursal Başkanı Merhum Sakıp Sabancı’nın vasiyetiyle oluşturulan fondan sağlanan ödüller de verildi. Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinden Özgür Yılmaz Beker, Ege Demirci, Efe Tüzün, Görkem Yar, Ege Zorlutuna ve Eylül Öykü Şen, Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesinden Hikmet Nazan Denktaş, Yönetim Bilimleri Fakültesinden Berk Sezer, ödüllerini Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı’dan aldı. Sabancı Üniversitesi 2024 Mezunları mutluluklarını tören sonunda havaya keplerini atarak gösterdiler.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 19 Temmuz 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 38 102
2. Fenerbahçe 38 99
3. Trabzonspor 38 67
4. Başakşehir 38 61
5. Kasımpasa 38 56
6. Beşiktaş 38 56
7. Sivasspor 38 54
8. Alanyaspor 38 52
9. Rizespor 38 50
10. Antalyaspor 38 49
11. Gaziantep FK 38 44
12. A.Demirspor 38 44
13. Samsunspor 38 43
14. Kayserispor 38 42
15. Hatayspor 38 41
16. Konyaspor 38 41
17. Ankaragücü 38 40
18. Karagümrük 38 40
19. Pendikspor 38 37
20. İstanbulspor 38 16
Takımlar O P
1. Eyüpspor 34 75
2. Göztepe 34 70
3. Sakaryaspor 34 60
4. Bodrumspor 34 57
5. Ahlatçı Çorum FK 34 56
6. Kocaelispor 34 55
7. Boluspor 34 53
8. Gençlerbirliği 34 51
9. Bandırmaspor 34 50
10. Erzurumspor 34 44
11. Ümraniye 34 43
12. Manisa FK 34 40
13. Keçiörengücü 34 40
14. Adanaspor 34 39
15. Şanlıurfaspor 34 38
16. Tuzlaspor 34 38
17. Altay 34 10
18. Giresunspor 34 7
Takımlar O P
1. M.City 38 91
2. Arsenal 38 89
3. Liverpool 38 82
4. Aston Villa 38 68
5. Tottenham 38 66
6. Chelsea 38 63
7. Newcastle 38 60
8. M. United 38 60
9. West Ham United 38 52
10. Crystal Palace 38 49
11. Brighton 38 48
12. Bournemouth 38 48
13. Fulham 38 47
14. Wolves 38 46
15. Everton 38 40
16. Brentford 38 39
17. Nottingham Forest 38 32
18. Luton Town 38 26
19. Burnley 38 24
20. Sheffield United 38 16
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 95
2. Barcelona 38 85
3. Girona 38 81
4. Atletico Madrid 38 76
5. Athletic Bilbao 38 68
6. Real Sociedad 38 60
7. Real Betis 38 57
8. Villarreal 38 53
9. Valencia 38 49
10. Deportivo Alaves 38 46
11. Osasuna 38 45
12. Getafe 38 43
13. Celta Vigo 38 41
14. Sevilla 38 41
15. Mallorca 38 40
16. Las Palmas 38 40
17. Rayo Vallecano 38 38
18. Cadiz 38 33
19. Almeria 38 21
20. Granada 38 21
Manisa haber