11 Ocak 2017 Çarşamba 19:26
118 Okunma
Yaşlı Üniversitesi Canlılık Sağlıyor

Yaşlı Üniversitesi Canlılık Sağlıyor

Antalya’da eğitim veren Akdeniz Üniversitesi organ nakli konusunda dünyada hatırı sayılır bir yere sahip. Üniversite şimdi de Gerontoloji alanında çok verimli bir eğitime imza atıyor. Yaşlılık bilimi anlamına gelen Gerontoloji burada ayrı bir tıp kürsüsü olarak ele alınıyor. Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü Kurucu Başkanı ve öğretim üyesi Prof. Dr. İsmail tarafından kurulan Türkiye’nin ilk Yaşlı Üniversitesi adeta hayat veriyor.

Ders Programı Yoğun

60 yaş üstü öğrencilerin eğitim gördüğü okulda yaşlıların ihtiyacına göre hazırlanan biyoloji, tıp, psikoloji, eczacılık, ziraat, sosyoloji gibi dersler veriliyor. Yılda 16 hafta üzerinden dört yıllık bir eğitim olarak planlanan eiğim sonunda mezunlar lisans diploması da alacaklar. Verilen eğitim ise ücretsiz. Ama üniversitede not ve rakabet yok. Bu proje gene aynı eğitim kurumu tarafından hazırlanan Türk Gerontoloji Atlası araştırmasının bir ürünü. Temel amacı öğrenmek, böylece beyni yaşlanmaya karşı dirençli tutmak. Bu, toplumda gittikçe artan Alzheimer (bunama) hastalığına karşı en aktif önlem olarak kabul ediliyor. Gençlerin kariyer amacı ile yaptığı üniversite öğretimi Akdeniz Yaşlı Üniversitesi’nde bir hayat biçimi oluyor.

Erkekler Yemek Pişiriyor Kadınlar Tamirat Öğreniyor

Eğitim programı içinde sadece akademik dersler yok. Programda yemek pişirmek, örgü örmek, tamir edebilme becerisi gibi dersler de var. Yemek pişirip örgü öremeyen erkek öğrenciler mezun olamıyorlar. Kısacası iki ters bir düz lastik örgüden sınavımız var sözü burada edilen öğrenci muhabbetlerinin içinde duyulabilir. Kadınlarda günlük hayatta karşılaşılabilecek tamirat derslerini başarmak zorundalar. Yaşlı Üniversitesi nedir sorusuna olabilecek en pozitif anlamda yanıt veren bu kurum 60 yaş üstü öğrencilerini yeni yaşlı kavramı içinde çok daha aktif bir hale getiriyor. Okulda yaşı 90’a kadar çıkan öğrenciler var.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol