11 Şubat 2017 Cumartesi 13:39
32 Okunma
Kilosu Yüzde 125 Zamlandı

Bir çok ailenin ilk tercihi olan hamsi, kilosu 25 TL’ye ulaşarak yüzde 125 zamlandı.

Çoğu aile için ucuz olması nedeniyle tercih edilen hamsi, zam şoku yaşattı. Balıkesir'in Bandırma ilçesinde bulunan Büyükşehir Belediyesi Su Ürünleri Hali'nden gelen fiyatlara göre kilosu 25 TL’yi buldu.

Denizlerde bolca bulunan ve balıkçıların en çok avlayabildiği balık olduğu için fiyat uygun olan hamsi mevsim şartlarının değişmesi ile zam vurdu. Marmara denizi ve Karadeniz’de hava şartlarının kötü gitmesi, fırtınalar nedeniyle balıkçıların avlanmasını etkiledi. Bu durum balık fiyatlarına da ailelerin sofralarına da yansıdı.

Balıkesir Bandırma Balık Hali'nde balıkçılık yapan Fethi Acemliler, "Hava muhalefetinden dolayı balık avlanmasında azalma başladı. Pazar günü kar yağışı geliyor. Hamsinin kilosu 8-10 TL'den 25 TL'ye çıktı. Uskumru'nun kilosu 25 TL oldu. Denizde balık var, ama hava muhalefetinden dolayı balıklar tutulamıyor. Havalar düzelince hamside fiyatlar düşecek. Kilosu 8-10 TL'ye kadar düşer. Ama şu anda kilosu 25 TL" diye ifade etti.

Kilosu daha iki ay önce 7 lira civarında olan hamsilerin yüzde 125 zam alarak fiyatı 25 TL oldu. Ancak balıkçılar zama rağmen vatandaşın balığı tercih etmeye devam ettiğini belirterek kırmızı ete göre fiyatların daha iyi olduğunu dile getirdi.

Tezgahlarında bulunan balıkların miktarı az olsa da balıkçılar titizlikle işlerini yapmaya devam ediyor.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol