22 Şubat 2017 Çarşamba 18:01
51 Okunma
Düşen Asansörde Kurtulmak İçin Ne Yapmak Lazım?

Nüfusun önemli bir kısmı yüksek katlarda yaşamaya başladı. 14- 15 kattan yüksek olan binalar gökdelen sınıfına giriyor ve bu özelliğin gerektirdiği prosedürlerle inşa ediliyorlar. Bu yüksek katlara merdivenle çıkılması pek gerçekçi değil. Dolayısıyla her gün asansör kullanmak bir zorunluluk haline geliyor.

Gerçi bu asansörler yüksek teknolojik donanımla hazırlanıyorlar ama kullanan herkesin aklına bir kez olsun mutlaka gelmiş soru şu; “Ya düşerse?”

Böyle Bir Durumdan Nasıl Sağ Kurtulunur?

Halatın kopmasıyla asansör zemine çakılacaktır. Asansördeki kişi, kabin tabanına çarparak hasar alır. Asansör kabininin zemine çakılmasıyla insan vücudundaki yumuşak dokulu organların zarar görme ihtimali çok yüksektir. Asansör kazaları genel senaryosu böyle şekillenir. Yapılması gereken şey çarpmanın etkisini en aza indirmektir.

Cenin Şeklinde Kendinizi Toplayın

Vücudumuzdaki iskelet sisteminin koruyucu sarması içinde bulunan yumuşak dokulu organlarımızın en az hasara maruz kalmasını sağlamak için duruşunuzu ve konumunuzu düşüş etkisini azaltacak şekilde değiştirmelisiniz. Bu en az hasarla durumdan kurtulmanızı sağlayacak duruş, zemine cenin biçiminde yatmanız olacaktır.

Cenin Pozisyonunda Çok Önemli Duruş Ayrıntıları

Olabilecek en az alanı kaplayacağınız şekilde kendinizi toparlayıp cenin şeklinde küçülmelisiniz.

Bunu yaparken;

-Ellerinizle başınızı kaplamalısınız.

-Kollarınız da karın bölgenizde vücudunuzu destekleyen korumalar haline gelmeli.

Bu şekilde kendinizi korumaya alarak kabin zeminine yattığınızda olası en az hasarla içinde bulunduğunuz durumdan kurtulabilirsiniz.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol