15 Nisan 2017 Cumartesi 21:27
105 Okunma
Seçmen kağıdı görüntüle! Oyumu nerede kullanacağım?

Referanduma az bir süre kala henüz birçok kişi oy kullanacağı okulu ve sandık numarasını bilmiyor. Ama bunu öğrenmenin çok kolay bir yöntemi var. Artık seçmen sorgulama sistemi e-devlet bünyesine katıldı. Tüm vatandaşlar e-devlet uygulamasına giriş yaparak seçim yapacağı okulu ve sandık numarasını kolaylıkla öğrenebiliyor.

Bunun için öncelikle www.turkiye.gov.tr adresinden sisteme giriş yapmak gerekiyor. Hemen sonra sayfanın yukarısında yer alan arama kısmına “seçmen” yazıldığında karşımıza çıkan Yurt içi seçmen kaydı sorgulama seçeneğine tıklıyoruz.

Sorgulama yaptıktan hemen sonra seçmen bilgilerimize ulaşıyoruz. Referandum için hangi okulda ve hangi sandıkta oy kullanabileceğimizi görüntüleyebiliyoruz.

Henüz e-devlet şifresini almayanlar ise PTT şubelerine giderek çok kısa bir işlemle e-devlet şifresini alabilir.

Yüksek Seçim Kurulunun sitesinden de sorgulanabiliyor

Diğer taraftan sorgulama işlemi secmen.ysk.gov.tr/ysk adresi üzerinden de yapılabiliyor. Fakat okul ve sandık bilgisini öğrenmenin buradan çok daha zor olduğunu söylememiz gerekir. Zira sistem, kimlik bilgisine dair detayları girmenizi istiyor. Fakat e-devlet sistemine tek şifre ile giriş yapıp, daha kolay bir şekilde öğrenebiliyorsunuz.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol