15 Nisan 2017 Cumartesi 21:25
24 Okunma
MİT TIR'ları Savcısına Dava Açıldı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, MİT tırlarının  durdurulmasıyla ilgili soruşturmayı yürüten eski cumhuriyet savcısı Aziz Takcı  hakkında "Terör örgütü üyeliği" suçundan iddianame düzenledi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları  Soruşturma Bürosu savcılarından Veysel Kaçmaz tarafından hazırlanarak, Ankara 18.  Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen iddianamede, Takcı hakkında "FETÖ/PDY üyeliği"  suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis istendi.

İddianamede, Takcı hakkındaki davanın, şüphelinin "Devlet sırrı  niteliğindeki bilgi ve belgelerin hukuka aykırı yollarla ele geçirilip askeri ve  siyasal casusluk amacıyla temin edilip açıklanması" suçundan yargılandığı  Yargıtay 16. Ceza Dairesindeki dava dosyasıyla birleştirilmesi talep edildi.

FETÖ'nün yargı yapılanmasına ilişkin tespitler ile itirafçı ve tanık beyanlarına yer verilen iddianamede, Takcı'nın, Adana TMK 10. madde ile görevli Cumhuriyet Savcısı olarak görev yaptığı sırada, 1 Ocak 2014'te Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde ve 19 Ocak 2014'te Adana Ceyhan Sirkeli otoyol gişelerinde, MİT'e ait tırları durdurarak, Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümetini gerek yurt içinde  gerekse uluslararası platformda zor durumda bırakmak ve itibarsızlaştırmak,  devleti terörle ilişkilendirmek kasıt ve iradesiyle belli bir mizansen  çerçevesinde hareket edip devlet sırrı kapsamındaki faaliyetleri deşifre etmek,  devletin güvenliğine ve siyasal faaliyetlerine ilişkin bilgileri temin edip ifşa  etmek suçlarından, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Başmüfettişliği tarafından  sevk edildiği Tarsus 2. Ağır Ceza Mahkemesinin kararıyla tutuklandığı kaydedildi.

Bylock tespit edildi

Aziz Takcı'nın, kullandığı cep telefonu hattı ve "35158506087083" IMEI numaralı telefon üzerinden, 14 Ağustos 2014 tarihinden itibaren terör örgütü mensuplarının haberleştiği ByLock programını kullandığı ifade edilen iddianamede,  Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Daire Başkanlığınca ByLock içeriklerini çözümleme  çalışmalarının halen sürdüğü, bu konuda düzenlenecek raporun daha sonra dosyaya  sunulacağı belirtildi.

İddianamede, Aziz Takcı'nın eşi eski Zonguldak Hakimi Selma Rahşan  Takcı hakkında da FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi olmak suçundan soruşturma  yürütüldüğü, Selma Rahşan Takcı'nın bugüne kadar yakalanamadığı ve aranmasına  devam edildiği bildirildi.

İddianamede, eski HSYK Başkanvekili İbrahim Okur'un, MİT tırlarının  durdurulmasına ilişkin ifadesinde geçen "...benzer operasyonun Ceyhan'da da  yapmaları karşısında bu dört yargı mensubunun Fetullah Gülen cemaat mensubu  olduklarını anladım. Bu operasyonun sıradan bir operasyon değil, hükümete karşı  yapılan bir operasyon olduğunu anladım." sözlerine de yer verildi.

İddianamenin sonuç ve talep bölümünde, Aziz Takcı'nın FETÖ/PDY isimli  silahlı terör örgütünün üyesi olduğuna dair kamu davası açmaya yetecek derecede  yeterli şüphe oluşturan delil elde edildiği belirtildi ve şüphelinin silahlı  terör örgütü üyeliği suçundan tutukluluk halinin devamı istendi.

Dosyanın, yargılamanın Yargıtay 16. Ceza Dairesindeki dosyayla  birleştirilmesi talep edildi.

Anahtar Kelimeler:
MitBylockFetö
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol