25 Mart 2017 Cumartesi 20:14
217 Okunma
Mısır’ın Devrik Lideri Serbest Bırakıldı

2011 yılında Tunus'ta başlayan Arap baharı protestolarının 25 Ocak 2011'de Mısır'da da başlaması ve başkent Kahire'deki protesto gösterilerin olduğu esnada 800'den fazla kişinin ölümünden sorumlu olarak tutulması üzerine 10 Şubat 2011'de yetkilerinin çoğunu yardımcısı olan Ömer Süleyman'a devretti. 11 Şubat 2011'de ise görevini orduya ve anayasa mahkemesine devrederek istifa etmek zorunda kaldı. Hüsnü Mübarek 2012 yılında açılan bu davada müebbet hapis cezası istemi ile yargılanıp cezaya çarptırılmıştı. Fakat daha sonra temyiz mahkemesi Hüsnü Mübarek hakkında alınan kararı bozarak, Hüsnü Mübarek'in yeniden yargılanması gerektiğini savunarak tekrar yargılanmasına hükmetmişti.

Bu olay üzerine ilgili ceza mahkemesi davanın düşmesine karar vermişti. Yüksek Temyiz Mahkemesi ise bu davanın yeniden görülmesi gerektiğini bildirmişti. Davanın yeniden yargılanma süreci geçtiğimiz haftalarda sona erdiği açıklandı. 13 Mart 2017 günü Mısır mahkemesi tarafından aklandığı açıklanan Mısır'ın devrik lideri Hüsnü Mübarek'in serbest bırakılacağı açıklanmıştı. 

Devrik Lider Hüsnü Mübarek'ten sonra geldi ve iktidarı 369 gün sürdü.

Hüsnü Mübarek'in istifasından hemen sonrasında 2012'de beşinci cumhurbaşkanı olarak seçilen Muhammed Mursi'nin iktidarı ise çok uzun sürmedi. Muhammed Mursi iktidarı 3 Temmuz 2012'de ordunun yönetime el koyması nedeni ile sona ermişti.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol