24 Nisan 2017 Pazartesi 22:53
40 Okunma
Liseli Kızı Çığlıkları Kurtarmıştı, ve Beklenen Karar Çıktı!

Mersin'de, 7 Ekim 2016 tarihinde, okul çıkışında evine gitmek için bindiği minibüste şoför ve yanındaki arkadaşı tarafından alıkonularak söz ve hareketlerle taciz edilen ve çığlık atarak kurtulan lise öğrencisi 15 yaşındaki N.B.Y.'nin davasında, sanıklar cezasız kalmadı. Hakim, cinsel organıyla oynayan sanığa cinsel taciz suçundan tecilsiz 5 ay, alıkoyma suçundan da 10 ay hapis cezası verdi.

Lise öğrencisi N.B.Y.'nin, 2015 yılında bindiği minibüste vahşice öldürülen Özgecan Aslan olayının bir benzerini yaşadığı olayda karar duruşması bugün Mersin Adliyesi'nde 8. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. Duruşmaya lise öğrencisi N.B.Y. katılmazken, tutuksuz yargılanan sanıklar minibüs şoförü M.G. (26) ve olay anında yanında bulunan arkadaşı S.B. (30), CMK gereğince tayin edilen avukatları Abdulbaki Tuna ile birlikte katıldı. Duruşmada, N.B.Y.'nin annesi Elife Y. ile ailenin avukatı Sema Tokgöz hazır bulundu.

Sanıklar suçlamaları kabul etmedi

Mersin Barosu ile Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi ve Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü'nün de müdahil olduğu davada, 'Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve çocuğa karşı cinsel taciz' ile suçlanan iki sanık, son duruşmada da suçlamaları kabul etmedi. Olay anında minibüste bulunan S.B.'nin cinsel organıyla oynayarak, genç kıza cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla cinsel taciz suçunun da eklendiği ve iki dosyanın birleştirildiği davanın duruşmasında, hakim savcılık iddianamesini okuyarak, sanık S.B.'ye, mağdur çocuğa bakıp cinsel organıyla oynamak suretiyle tacizde bulunduğu iddiasını sordu. Suçlamayı kabul etmeyen sanık, "Kesinlikle öyle bir şey olmadı" dedi.

Sanıkların avukatı Tuna ise minibüsün kısa bir mesafeyi dolaştıktan sonra durağa döndüğünü, alıkoyma gibi bir durumun söz konusu olmadığını, ayrıca kaşınma olayının cinsel taciz olarak değerlendirilemeyeceğini söyledi. "Kaşınmakla cinsel istismar suçu mu olur" diyen avukat, olayda şüphe dahi olmadığını ileri sürerek, müvekkillerinin beraatını istedi.

"sanıkların suç işlediği aşikârdır"

Mağdur N.B.Y.'nin avukatı Sema Tokgöz ise 15 yaşındaki genç kızın yaşadığı olayı anlayabilecek kabiliyette olduğunu dile getirerek, "Bize göre tüm suçlar oluşmuştur. Dosya içerisinde bulunan kamera kayıtlarından da minibüsün güzergah değiştirdiği kanıtlanmıştır. Kendileri de bunu kabul etmektedirler. Sanıkların suçu işlediği aşikardır, cezalandırılmalarını istiyoruz" diye konuştu.

15 ay hapis yatacak

Sanıklara son sözlerini soran hakim, daha sonra kararı açıkladı. Kararda, şoför M.G. sadece 'kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma' suçundan 10 ay hapis cezası alırken, sabıkası olmadığından cezası ertelendi.

Arkadaşı S.B. ise 'kişiyi yoksun bırakma' suçundan 10 ay hapis cezası aldı. Daha önce başka bir suçtan da ceza aldığı için 10 ay hapis yatması kesinleşen S.B.'ye hakim, cinsel taciz suçundan da 5 ay hapis cezası verdi. Bu kararla sanık 15 ay hapse mahkum oldu. Sanığa ayrıca TCK'nın 53. maddesinin a, c ve d bentlerindeki haklarından da yoksun bırakılmasına karar verildi. Buna göre, sanık bir kamu görevini üstlenme, velayet, vesayet veya kayyımlığa ait bir hizmette bulunma, vakıf, dernek, sendika, şirket, kooperatif ve siyasi parti tüzel kişiliklerinin yöneticisi veya denetçisi olma haklarını hapis cezasının infazı tamamlanıncaya kadar kullanamayacak.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol