06 Mayıs 2017 Cumartesi 23:40
42 Okunma
HSYK'nın İhraç Kararı Resmi gazetede yayımlandı...

Söz konusu kararda, 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin (KHK) 3.  maddesinin 1. fıkrası kapsamında FETÖ/PDY ile iltisak ve irtibatları olduğu sabit  görülen 107 hakim ve cumhuriyet savcısının aynı kararname maddesi uyarınca  meslekte kalmalarının uygun olmadığı ve ayrı ayrı olmak üzere meslekten  çıkarılmalarına karar verildiği bildirildi.

HSYK Genel Kurulunda oy birliğiyle alınan kararda, meslekten  çıkarılanların 6087 sayılı Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Kanunu'nun 33.  maddesi doğrultusunda kararın tebliğ tarihinde itibaren 10 gün içinde HSYK Genel  Kurulu nezdinde yeniden inceleme talebinde bulunabileceği belirtildi.

Meslekten çıkarma kararının HSYK'ya gelen şikayet, ihbar, inceleme,  soruşturma dosyaları ve bu dosyalar hakkında verilen kararlar ve mahallinde  yapılan araştırmalar, FETÖ/PDY ile ilintili dosyalarda görev alan hakim ve  cumhuriyet savcılarının bu dosyalarda yaptığı işlemler ve verdikleri kararlar,  örgüt mensuplarının haberleşme için kullandıkları şifreli programlarda yer alan  kayıtlar, cumhuriyet başsavcılıklarınca başlatılan soruşturmalar kapsamında  ifadelerine başvurulan hakim ve cumhuriyet savcılarının ifade ve sorgu  tutanakları ve soruşturma sürecinde samimi şekilde itirafta bulunan hakim ve  cumhuriyet savcılarının beyanlarının birlikte değerlendirilmesi sonucu alındığı  kaydedildi.

  İhraç edilen son 107 yargı mensubu ile meslekten çıkarılan hakim ve  savcıların sayısı 4 bin 238'e ulaştı.
 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol