02 Mayıs 2017 Salı 16:23
64 Okunma
2017 Anneler Günü ne zaman?

Anneler Günü ne zaman kutlanacak sorusu, bir vefa gösterisi niteliğinde olacak bu günde, evlatlar tarafından sorgulanıyor. Annelerin gösterdiği sevgi ve şefkatın yanında bir hiç olarak nitelense de, hediyeler ile bu günü süslemek isteyen evlatlar, Anneler Günü ne zaman sorusuna cevap arıyor. Peki, Anneler Günü ne zaman kutlanacak? İşte, konuyla ilgili detaylı bilgiler

2017 ANNELER GÜNÜ NE ZAMAN?

Anneler Günü, her yıl olduğu gibi 2017'de de mayıs ayının ikinci haftasının pazar gününde kutlanacak. Bu yılki kutlamalar 14 Mayıs’ta yapılacak.

ANNELER GÜNÜ NEDEN KUTLANIYOR?

Anneler Günü'nün nereden ortaya çıktığı ile ilgili birçok rivayet bulunmaktadır. Bunlardan en çok konuşulanı ise ABD'nin Virginia eyaletinde ikamet eden öğretmen Anna Jarvis isimli bir kadının, 1905 yılında vefat eden annesi için her yıl kutlama yapmak istemiştir.

Bu kutlama ilk kez, 1908 yılında bir okulda 407 çocuk ve anneleriyle gerçekleşmiştir. Anna'nın bu girişimi, temsilciler meclisi tarafından uygun görülmemiş, resmiyete kavuşturulmamıştı. Anna bu durumu, medya ve politikacıların önde gelen isimlerine paylaşmış, bu çabalar sonunda 1914 yılının ikinci pazarı anneler günü olarak ilan edilmiştir. Bir süre sonra anneler gününün ticarileştiğini gören Anna, davalar açmış fakat hiçbirisini kazanamamıştır.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol