22 Nisan 2017 Cumartesi 20:13
60 Okunma
Dünya Günü için ipuçları nelerdir?

DÜNYA GÜNÜ NEDİR?

22 Nisan Dünya Günü, ilk olarak San Francisco’da 1969 yılında düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansında John McConnell tarafından dünyamızın yaşamı ve güzelliğini kutlayarak karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla özel bir gün düzenlenmesi fikri ile ortaya çıkmıştır.

John McConnell, Dünya Günü kutlamaları için tarih olarak ekinoks (gece ve gündüzün eşit olduğu) zamanı yani 21 Mart'ı önermiştir. Daha sonra ise çevre sorunlarına büyük bir kamuoyu ile tepki gösteren ilk hareket, Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson’un desteği ile ve Denis Hayes'in organizatörlüğünde 22 Nisan 1970 günü ilk Dünya Günü kutlamaları olarak tarihe geçmiştir. Bu kutlamalara ortalama 20 milyon kişi katılmış, birden fazla sempozyum ve konferans düzenlenerek, çevre sorunlarına dikkat çekilerek Amerika Birleşik Devletinin ilk 'Temiz Hava Yasası' ve 'Temiz Su Yasaları' hazırlanmıştır.

DÜNYA GÜNÜ İÇİN İPUÇLARI

Tahmini olarak 4.543 milyar yaşında olan Dünya, yaşamı barındırdığı Evrende hala bilinen tek nesne. Aynı zamanda Güneş Sistemindeki en yoğun gezegendir ve dört karasal gezegenin en büyüğüdür.

Bugünkü Doodle, kirlenmiş ve iklim değişikliğinden kötü etkilenen bir Dünya hakkında bir rüya gören bir tilki hikayesini izliyor. Tilki bir şaşkınlıkla uyanır ve acilen Dünya'ya bakmak için küçük yaşam tarzı değişiklikleri yapmaya başlar.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol