22 Nisan 2017 Cumartesi 20:08
40 Okunma
Almanya'dan Avrupa Birliğine Türkiye uyarısı: Diyaloglar sürmeli

Almanya Dış işleri Bakanı Sigmar Gabriel, Rheinische Post gazetesine Türkiye ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sosyal Demokrat Partili (SPD) Gabriel, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki müzakerelere son verilmesine karşı olduğunu sözlerine ekledi.

''DİYALOĞA DEVAM EDİLMELİ''

Alınacak "hatalı kararlar” konusunda ikazda bulunan Almanya Dış işleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye ile ceza evinde bulunan gazeteci Deniz Yücel'den Avrupa Birliği ile ilişkilere, Suriye sorununa kadar farklı konularda diyaloğu sürdürmek gerektiğini söyledi.

Almanya Dış işleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye'de yapılan tarihi ve önemli olan halk oylamasından sonra, karşılıklı olarak diyolağa devam etmenin yollarını bulmak gerektiğine işaret etti.

''SESSİZ KALMAYACAĞIZ''

Türkiye'deki duruma ilişkin karşılıklı istişarelerde bulunmak istediklerini vurgulayan Almanya Dış işleri Bakanı Sigmar Gabriel, "Fakat Avrupa'dan daha da uzaklaşma konusundaki kararı Türkiye'nin vereceğini” vurguladı. Almanya Bakanı Gabriel, "Türkiye'de son aylarda yaşanan olaylar konusundaki kaygılarına ilişkin olarak da sessiz kalmayacaklarını” söyleyerek, "milletvekillerinin, muhaliflerin, gazetecilerin tutuklanmasının demokratik standartlara hiçbir şekilde uymadığını'' iddia etti.

Almanya Dış işleri Bakanı Sigmar Gabriel, Rheinische Post gazetesine verdiği röportaj, Türkiye'de sivil toplumu güçlendirmek için destek sağlayacaklarını da açıkladı. Sigmar Gabriel, bu alandaki çalışmalar ile ilgili olarak, "gazeteciler arasında değişim programları düzenlediklerini, ülkede özellikle medyanın ve bağımsız haberciliğin desteklenmesi için projeler yürüttüklerini” sözlerine ekledi.

''Burs programları ile bilim insanlarını desteklediklerini” sözlerine ekleyen Almanya Dış işleri Bakanı   Sigmar Gabriel, gençler arası değişim programları için de mali desteği artıracaklarını açıkladı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol